ŞALGAM SUYUNUN

TARİHÇESİ

     Tam tarihi bilinmemekle birlikte Çukurova bölgesinde ilk olarak üretimi yapılıp, son dönemde üreticilerin kullandığı malzemeler, bu malzemelerin karışım oranları ve mayalanma sürelerinde farklılıklarla (20-45 gün) birlikte değişik lezzetlerle sofralarda yerini aldığını görmekteyiz.

     Günümüzde tüm dünyaya yayılmış olan ve herkesin severek tükettiği şalgam suyu, yurt dışına ilk defa ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye’yi ziyaret eden dönemin İngiltere başbakanı Winston Churchill’e ikram edilmesi ve lezzetini çok beğenen Churchill’in, galonlarca şalgam suyunu İngiltere’ye dönüşünde yanında götürmesi ile başlamıştır.

     Günümüzde el değmeden, tamamen steril ortamlarda üretilen şalgam suyunun, lezzetinin yanında sağlığa olan yararlarından dolayı da düzenli olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Şalgam Suyunun Faydaları

     Adananın meşhur lezzetlerinden olan şalgam suyunun insan sağlığına, toksinleri atma konusunda yardımcı içecek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Stresli bir hayatınız var ise, şalgam suyunu içtiğinizde stresiniz önlenir, sinirleriniz de yatışır.
     Şalgam suyu vitamin bakımından oldukça zengin bir içecektir. İçerisinde A-B-C vitaminlerini barındıran şalgam, insanların soğuk algınlığında, grip, kanser türlerine kadar tam bir koruyucu besin görevini üstlenmektedir. Birçok doktor, bilimsel araştırmalar sonucunda insan vücuduna etkisi bulunan şalgam suyunu günde bir kere içmemizi öneriyor 

Şalgam Suyu Mikropları İnsan Vücudundan Uzaklaştırır

Şalgam suyu, C vitamini zenginliği ile vücudumuza nüfuz eden mikropları vücudumuzdan uzaklaştırmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidan özellikleri ile her türlü mikroptan vücudumuzu korumaktadır.

Şaclarınızı Korur

Bayanlar, saç sağlığı için sürekli olarak şampuan ve doğal mucizevi ürünler arayıp dururlar. Fakat organik olan şalgam suyu, içerisinde bulunan E vitamini saç sağlığınızı korur. Sadece saç sağlığını korumakla kalmaz, saçınızın doğal rengini de korur. Özellikle bayanları ilgilendiren bu konu, saç sağlığını düşünenler için vazgeçilmez bir içecektir. Daha gür, daha uzun ve daha sağlıklı bir saç istiyorsanız şalgam suyu tam size göre demektir.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Şalgam suyu, içerisinde bulunan antioksidanlar ile vücutta barınan toksinleri vücudumuzdan atar. Bir bardak şalgam suyu, insan vücudunun günlük lif ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır. Bu özellikleri ile sindirim sistemini daha iyi çalıştırmaya yarar. Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan şalgam suyu, kilo vermeye çalışan insanlara da yardımcı olmaktadır. Tok tutma özelliği ile, diyet dönemlerinde hiç karnınız acıkmadan kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Diyabeti Önler

Şalgam suyu, içerisinde bulunan karbonhidratlar ile patatesten %20 oranında daha düşük karbonhidrat oranına sahiptir. Besin değerleri bakımından ise patatesten daha zengin besin değerlerine sahiptir. Bu özellikleri ile kan şekerini dengeleme görevini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Fakat her şeker hastası için bu öneriyi sunmuyoruz, doktorunuzun tavsiyesine başvurunuz.

Vücudumuzu Korur

Şalgam suyu, içinde bulunan vitaminler ile tam bir doğal destek tedavi görevini üstlenir. Şalgam suyunu günde bir kere içtiğinizde eğer rahatsızlığınız var ise: akciğerlerin ve bronşların temizlenmesine yardımcı olur. Boğaz ve geniz iltihaplanmalarının vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Besin Ögeleri

Günlük beslenmemizde tükettiğimiz ürünlerin besin değerlerinin sağlığımız için önemli bir yeri vardır. Vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almamız, sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürmemiz için kritik bir öneme sahiptir. Şalgam suyu besin değerleri bakımından hem sağlıklı hem de vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve mineralin belirli bir kısmını karşılayan fonksiyonel bir içecektir.